EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES - PE

DAY

LUNCH

AFTERSCHOOL (3.15 – 4.30)

 

MONDAY

Badminton

Sports Hall

Mr Campbell

Netball Training

Miss Webb/Miss McKendrick

 

Dance Year 9

Dance Studio

Miss Pearson

Trampolining GCSE/A-Level only

Mrs Vincent

 

TUESDAY

Basketball

Sports Hall

Mr Campbell

Netball Training/Fixtures

Miss Webb/Miss McKendrick

 

Boys Football

Mr Clarke/Mr Jones/Mr Willis

 

WEDNESDAY

Table Tennis

Old Gym

Mr Campbell

Girls Football

Miss Webb

 

Badminton

Mr Campbell

 

THURSDAY

Trampolining ALL

Small Hall

Mrs Vincent

 

 

FRIDAY

Dodgeball Year 9

Miss Webb – Small Hall***

 

NB GCSE/A Level PE students are expected to attend the clubs provided for the sport they are choosing. THIS IS IMPORTANT TO GET THE BEST GRADE POSSIBLE

 

***Year 9 dodgeball – sign up sheets will be put up each week by small hall, please sign if you want to play

 

 

 

 

 

EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES

 

DAY

LUNCH

AFTERSCHOOL

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.45 – 14:05 Visual Arts GCSE/A Level Portfolio

Room 20

Mrs Sunderland

3.20 - 4.40 ACT Drama Club

Drama Studio

Running until 19th November

Miss Wood

Maths Drop-In (all years)

Room 12

Costumes for School of Rock

Mrs Edwards

 

3.30 – 4.40 Dragon Club

Mrs Sunderland

3.30 – 4.40 Visual Arts A level/GCSE Portfolio

Mrs Edwards

Vocational Education Support Drop-Ins

3.15 – 4.15 Into Film and Media Club (year 9)

Miss Cash

Science GCSE Intervention

LB07

Stratton Cipher Society (all years)

Room 12

Natural Fibre and Yarn Technology

Farm

 

 

 

TUESDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wildlife Garden Club (years 9 and 10)

Science Centre Garden

Starting 2nd October

Dr Gini

15.10 – 16.30 Design and Technology Craft

Tues/Wed/Thurs

2/3/4 October – Decoupage

16/17/18 October – Marquetry Coasters

Room 3

Mr Day

13.45 – 14.05 Year 9 Drawing Club

Room 20

Mrs Sunderland

 

Young Enterprise (years 12 and 13)

Mr Desborough

Livestock in Farming

Farm

STEM Club

Lab 7

 

 

 

WEDNESDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.45 – 14.05 Public Art around School Club

3.15 – 4.15 Coder Club

Mr Kilby

Maths Drop-In (all years)

Room 12

3.30 – 4.40 Scenery Club

Mrs Sunderland

3.30 – 4.40 Visual Arts Catch Up Club

Mrs Edwards

 

15.10 – 16.30 Design and Technology Craft

Tues/Wed/Thurs

2/3/4 October – Decoupage

16/17/18 October – Marquetry Coasters

Room 3

Mr Day

Rabbits for Showing

Farm

 

 

 

THURSDAY

 

 

 

 

 

 

 

Wildlife Garden Club (6th form)

Science Centre Garden

Dr Gini

15.10 – 16.30 Design and Technology Craft

Tues/Wed/Thurs

2/3/4 October – Decoupage

16/17/18 October – Marquetry Coasters

Room 3

Mr Day

Science GCSE Drop-In

Lab 07

13.45 – 14.05 Visual Arts GCSE/A level Portfolio

Room 20

Mrs Sunderland

Bees in Business and Ecology

Farm

 

 

 

FRIDAY

 

 

 

 

JAPFAN (Anime) Club

Library

Mr Scoot

Business and Agricultural Machinery

Farm

Visual Arts Catch Up Club

Room 20

Mrs Sunderland